Jak dobrać materac do masy ciała?

Konrad Grodecki February 08, 2023

Jak dobrać materac do masy ciała? Nie ulega wątpliwości fakt, że jednym z kluczowych aspektów w kontekście wyboru materaca jest waga jego przyszłego użytkownika. To na jej podstawie decyduje się o wyborze odpowiedniego modelu, przede wszystkim pod względem jego twardości, ale i wymiarów. Jaki więc materac powinieneś wybrać dla siebie i dla swojej masy? Czytaj dalej, a wszystko Ci wyjaśnimy.

Jak dobrać materac do masy ciała?

Twardość materaca rzeczą kluczową w kontekście wagi

Rzeczą podstawową w kontekście wyboru materaca pod kątem własnej wagi jest jego twardość. To ona wpływa na to, jak bardzo zagłębisz się w materac - im bardziej jest on twardy, tym większy nacisk jest w stanie wytrzymać bez odkształcania się. Miękka pianka zapada się pod cięższą osobą, a przez to nie jest w stanie zagwarantować jej odpowiedniego podparcia dla ciała. To zaś jest kluczowe jeżeli chodzi o zdrowy sen.

Choć wszystkie "progi miękkości" materaca są umowne, zakłada się, że jest ich pięć.

  • materac miękki jest najlepszym wyborem dla osób ważących 60-70 kilogramów. Jako że nie ma bardziej miękkich materacy, stanowi on wybór również lżejszych użytkowników,
  • materace średnio miękkie lub średnie są stworzone z myślą o osobach ważących od 70-80 kilogramów,
  • materac średni / średnio twardy powinny z kolei wybrać osoby ważące około 80 kilogramów,
  • materac średnio twardy powstał z myślą o osobach ważących powyżej 80 kilogramów, ale mniej niż 100 kilogramów,
  • po materac twardy powinny sięgnąć osoby ważące powyżej 100 kilogramów.

Oczywiście wyżej wspomniane wyliczenia biorą pod uwagę standardowy wzrost użytkowników. Należy powiedzieć, że im większa wysokość człowieka, tym mniej twardy materac może on wybrać - w stosunku do swojej wagi, oczywiście. Ta bowiem rozkłada się na większej jego powierzchni, a przez to odpowiednie podparcie może zostać osiągnięte przez bardziej miękki model materaca.

Długość i szerokość materaca

Większej wadze towarzyszą również większe gabaryty użytkownika materaca. Właśnie dlatego warto też wziąć pod uwagę wymiary materaca, które powinny zostać dobrane pod wzrost i... szerokość konkretnej osoby. Długość materaca musi dawać pewien margines, a zatem pozwalać danej osobie bezproblemowo mieścić się w jego ramach. Szerokość zaś zawsze powinna pozwalać na zmianę pozycji w czasie snu. Bez obawy o to, że spadnie się na ziemię. Pamiętaj też, że ważna jest również grubość materaca, przy czym im większa jest Twoja masa ciała, tym większa grubość jest też wskazana. Zapobiega ona wgłębieniom i odkształceniom materaca. Oczywiście nie zawsze przestrzeń, jaką dysponujesz w mieszkaniu czy pomieszczeniu domu pozwala Ci na swobodę w wyborze długości i szerokości materaca. Zwłaszcza że wymiary często narzuca też stelaż łóżka. 

Możesz to jednak ominąć, stawiając na Materace Składane Sklep z nimi pozwoli Ci wybrać model, który będziesz w stanie szybko złożyć lub rozłożyć. Co jednak najważniejsze, materace pokroju Nowy Jork Sofa po złożeniu doskonale spełniają się właśnie w roli sofy. Jeśli interesuje Cię takie funkcjonalne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z unikalną ofertą Pandora Living.

Czy warto patrzeć tylko na techniczne aspekty wyboru materaca?

Wybierając materac adekwatnie do masy swojego ciała, nie możesz patrzeć wyłącznie na ogólne wytyczne oraz to, co poleca się w kwestiach zdrowotnych. Pamiętaj, że najważniejsze są Twoje indywidualne preferencje. Mimo więc, że osobom cięższym poleca się materace o dużym stopniu twardości, one same mogą woleć modele o średnim jej poziomie. Tak długo, jak śpi się im na nich dobrze, nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli jednak kupujesz materac przez Internet lub wahasz się, lepiej jest postawić na model polecany przez specjalistów. Taki, który będzie w stanie sprostać Twojej wadze, będąc odpowiednio do niej dostosowanym.

Podsumowanie

Masa ciała powinna mieć duży wpływ na wybór materaca idealnego. To ona może określać nie tylko to, który z tych dostępnych na rynku będzie najwygodniejszy, ale też który okaże się najzdrowszy. Właśnie dlatego zawsze bierz ją pod uwagę, pamiętając, że zapadanie się może się wydawać wygodne - ale jest takim tylko na początku. W perspektywie spędzania na materacu całych nocy, nie powinno ono występować.

Zobacz również:

POWRÓT NA GÓRĘ