Jaki wybrać fotel do pokoju dziecka?

Konrad Grodecki February 15, 2023
Fotel do pokoju dziecka musi być dobrany z dużą starannością, aby nie tylko spodobał się swojemu właścicielowi, ale przede wszystkim był dla niego wygodny, bezpieczny i użyteczny. O czym warto pamiętać, by dokonać bezbłędnego zakupu?

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając fotel dla dziecka?

Urządzanie pokoju dziecięcego nie należy do łatwych zadań nie tylko przez mnogość dostępnych na rynku produktów, ale również przez wzgląd na to, że pokój dla dziecka musi nie tylko mu się podobać, ale również być miejscem dla niego komfortowym i bezpiecznym.
Jednym z ważniejszych elementów w dziecięcym pokoju jest fotel - ten musi być przede wszystkim odpowiednio dopasowany do wieku właściciela. W tym przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem będą nowe modele. Używane, choć są zdecydowanie tańsze, nie są tym, co sprawdzi się przy dziecku. Chodzi tu nie tylko o względy higieniczne, ale również fakt, że w używanym fotelu siedzisko i oparcie mogą być mocno zużyte, co wpływa negatywnie na krzywiznę kręgosłupa i prawidłową postawę ciała dziecka.
Wybierając fotel dla dziecka, należy zwracać uwagę na to, czy interesujący model posiada regulację zagłówka, oparcia, podłokietników i siedziska. To bardzo ważna kwestia, ponieważ dzięki regulacji można fotel dopasować idealnie do potrzeb dziecka. Wysokość fotela powinna pozwalać dziecku na dotykanie podłogi stopami - to ważne, ponieważ ma to wpływ na stabilną pozycję ciała.

Istotne znaczenie w wyborze fotela dla dziecka ma również jakość siedziska. Materiały, z jakich zostały wykonane, powinny być bezpieczne dla skóry, komfortowe i co ważne wytrzymałe, aby nie ulegały szybko przetarciom w wyniku intensywnej eksploatacji. A wypełnienie? Tu zdecydowanie najlepiej sprawdzi się gąbka tapicerska, zachowująca na długo swoją sprężystość.

Fotel dla dziecka powinien mieć oczywiście stabilną konstrukcję - tylko wtedy dziecko będzie mogło bezpiecznie i wygodnie z niego korzystać. Jeżeli wybór pada na fotele na kółkach, dobrze by miały one dodatkowe ograniczniki. Dbałość o kręgosłup jest ważna w każdym wieku, również u dzieci. Dlatego powinny one mieć dobrze wyprofilowane oparcia w fotelach, aby dziecko zachowało prawidłową pozycję ciała i nie doszło do dysfunkcji kręgosłupa czy bólu pleców.
Czy estetyka fotela ma znaczenie? Z punktu widzenia dziecka na pewno tak. Opiekunowie jednak w wyborze powinni kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem i komfortem dziecka, na ostatnim miejscu stawiając dopiero to, jak fotel wygląda.

Kiedy kupić dziecku pierwszy fotel?

Kiedy kupić dziecku pierwszy fotel? Najlepszy moment na taki zakup to chwila, w której maluch zaczyna interesować się różnego rodzaju aktywnościami wykonywanymi w pozycji siedzącej. W przypadku dużej części maluchów okres ten przypada na 2-3 lata. W tym wieku dzieci interesują się czytaniem i rysowaniem, a wygodny i dobrze dopasowany fotel sprawi, że wykonywanie tych czynności będzie komfortowe i co ważne bezpieczne dla dziecka. Warto pamiętać o tym, że dobrze dobrany fotel nie będzie zaburzał prawidłowej postawy ciała.

Czy obrotowy fotel dla dziecka do dobre rozwiązanie?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym czy zdecydować się na zakup fotela obrotowego. Jest to rozwiązanie mające sporo zalet, warto jednak pamiętać o tym, że przeznaczone jest dla dzieci już nieco starszych, najlepiej w wieku szkolnym.

Czy warto kupić fotel obrotowy? Takie rozwiązanie ma zarówno swoje zalety jak i wady:

  • zalety: ergonomiczność - oparcie jest elastyczne i łatwo dopasowuje się do kształtu pleców; 
  • wady: spore ryzyko upadku, szczególnie wśród maluchów.

Dziecko ma delikatny kręgosłup, dlatego w pierwszych latach jego życia należy bezwzględnie pilnować tego, by przybierało prawidłową postawę ciała.

Modele oborowe nadają się dla dzieci nieco starszych. Natomiast modele nieobrotowe można kupować już przedszkolakom - w tym przypadku należy jednak pamiętać, jak ważne jest ich dobranie odpowiednio do wieku dziecka. Fotel musi być idealny - nie może być ani za niski, ani też zbyt wysoki. W takich przypadkach żadna pozycja nie będzie komfortowa dla pleców, które powinny pozostawać stałej i prostej pozycji.

Zobacz również:

    POWRÓT NA GÓRĘ